Postupujúci

1. Dizajn nábytku - klauzúrne práce/semestrálne

Židle Mono

Židle Mono

Petr Baďura
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Židle Mono má pouze dvě zadní nohy, chybějící dvě přední nohy musí nahradit sám člověk, který na židli sedí. Celá myšlenka tohoto produktu spočívá v tom, že židle je věc, která plně slouží člověku a je na něm závislá. Tudíž bez člověka nemůže fungovat. Člověk dotváří samotný celek židle. Židle je vyrobena z jednoho kusu ohýbaného hliníkového plechu.
Při sezení je nutné mít nohy pokrčené v kolenou do úhlu 90°.  V této poloze se váha člověka roznese a tlak na nohy je minimální.
Vlnka

Vlnka

Matúš, Bc. (1) Kubík
Technická univerzita vo Zvolene
Produkt VLNKA (Dotyk tela s vlnou dreva) ponúka iný pohľad na dizajn a výrobu relaxačných nábytkov. Dochádza k zámene konštrukčného a povrchového materiálu, no napriek tomu ponúka komfortné a ergonomické ležanie na drevených kolíkoch ktorých priemer a zaoblenie vychádzajú z thajských masážnych paličiek (paličky sa používajú na reflexnú terapiu chodidiel a tela), ktoré sa prispôsobia individuálnemu tvarovaniu tela vďaka elastickej HR pene zabudovanej v nosnej konštrukcií. Prvotným cieľom produktu nie je pôsobiť ako rehabilitačná alebo fyzioterapická pomôcka, ale poskytnúť najvyšší štandart pri relaxe, ktorého súčasťou sa stáva regenerácia a prekrvenie tela.
CVAK

CVAK

Matúš, Bc. (2) Kubík
Technická univerzita vo Zvolene
Stolovanie ,,CVAK,, je určené pre fast-foodový spôsob stravovania v reštauráciach. Návrh sa skladá zo stola pre 4 osoby a stoličky (taburetu) ktoré medzi sebou priamo komunikujú, vizuálne aj funkčne. Fukcia odráža problematiku hygienického vykladania stoličiek v stravovacích zariadeniach. Vizuál je inšpirovaný tradičnou liptovskou kuchyňou prispôsobenou modernému fast- foodu. Takúto kombináciu ponúkajú priestory KOZIEHO VŔŠKU v liptovskej dedine Bešeňová, ktoré sa stali nie len inšpiráciou ale aj miestom vzniku jednotlivých ideí. Profil stola ponúka pohľad na detaily ktoré inklinujú k zvieraciemu (koziemu) motívu. Hraví, nie len estetický výkroj na stoličke ponúka nový typ vykladania, ale aj zvýšenie komfortu pre zákazníkov.
Čierna ovca

Čierna ovca

Lívia, Bc. Sládečková
Technická univerzita vo Zvolene
Čierna ovca je odkaz na novú dobu ručných prác. Stále viac sa dávajú do popredia, a tým sa oživujú zabudnuté remeslá. V štrikovaní, háčkovaní, vyšívaní či pletení hľadáme cestu za oddychom popri rušnom živote. Kresielko slúži práve pre hand-made realizáciu. Má spríjemniť, inšpirovať a pútať k relaxácií. Konštrukcia je zložená z masívnych bukových nôh, sedadlo z MDF dosky a opierka je ohnutá z brezovej lamely. Odnímateľné čalúnenie je zapletené z dlhých polyuretánových pásov obalených v čalúnnickej textílií. Véčkový vzor úpletu je zvolený ako ikona najzákladnejšieho štrikovacieho štýlu.
Stoppers

Stoppers

Iveta Tesařová
České vysoké učení technické
Těmito policemi reaguji na problém, kdy si chcete doma zavěsit několik elegantních polic a na ně si chcete postavit jen několik oblíbených či krásných knih, ale musíte ke knihám dokoupit i samostatné zarážky nebo knihy položit. Stejný problém nastává, pokud máte málo knih a chcete je uložit do otevřeného regálu. Též se tyto police mohou využít v knihovnách v kombinaci s normálními policemi. V knihovně se využijí jako předěly mezi písmeny. Police jsou vhodné i pro dětské poličky, dítě si na zarážky z překližky může kreslit, či lepit samolepky.Police se liší od obyčejných, zabudovanými polohovatelnými zarážkami. Pokud tyto zarážky nepotřebujeme, pouze je zaklopíme. Zaklapnuté zarážky tvoří zajímavý proužek na polici a nepřekáží při potřebě položit na polici jiný okrasný předmět.
Prototyp police se zarážkami jsem vyráběla z překližky multiplex. Tento materiál jsem zvolila pro jeho pevnost a především jeho dekorační prvek – hranu, kde vynikne skladba přírodního jádra. Na nosnou desku překližky lze lepit vysokotlaké lamináty HPL, které nabízí kvalitní, odolný povrch vhodný pro zátěžovou plochu police se zarážkami a nepřeberné množství variant barev, struktur a povrchů.
Věšák Barbarella

Věšák Barbarella

Erik Bartoš
UJEP v Ústí nad Labem, Fakulta umění a designu
Věšák Barbarella
Při navrhování tohoto produktu pro mě důležitý element hrála stabilita, která u věšáků dostupných na trhu paradoxně není samozřejmostí.

Do těla z bukové kulatiny jsou pod úhlem vyvrtány otvory a v nich zasazené kolíky odlité z betonu, navržené tak, aby bylo možné oděv zavěsit i s použitím poutka. Využil jsem beton s jemnou strukturou zrn, aby kolíky nemohly poškodit oděvy. Dřevěné tělo je šroubovým spojem ukotveno do základny vyrobené taktéž z betonu, která slouží nejen jako spolehlivé těžiště, ale lze ji také využít jako prostor pro odkládání kabelek, deštníků, případně i přezůvek. Kolíky i základna můžou být pro případné zlepšení požadovaných vlastností doplněny výztuhami.

Pro efektivnější balení a transport celého produktu je případně možné dřevěné tělo vyrobit ze dvou částí a jejich skládání zajistit na stejném principu jako je spoj těla a betonové základny.

Domnívám se, že beton je nejen levný, ale také velmi zajímavý materiál, jehož potenciál je často podceňován. Myslím, že jeho využití se nenalézá pouze v exteriéru, ale právě také v interiéru, kde může být uplatněn v celé řadě produktů. Snažil jsem se vytvořit produkt, který získá potenciál být umístěn do velké škály eventuálních interiérů a hlavně bude plně funkční.

Na konci životního cyklu tohoto produktu, lze betonové segmenty nadrtit či využít samostatně například jako podkladní, zásypový či násypový materiál ve stavebnictví nebo jako kamenivo do živočišných či nových betonových směsí. Dřevěnou část lze využít jako topivo. Energie ze dřeva je oproti fosilním palivům o poznání čistší, neboť produkce sirných sloučenin a sloučenin dusíku jsou nízké. Taktéž množství popela při spalování dřeva je o dost nižší než například při spalování uhlí. Dále lze dřevo kupříkladu nadrtit a využít jako surovinu na výrobu dřevotřískových desek, případně na jiné zpracování. Z dřevního odpadu lze také vyrábět brikety či palety pomocí briketovacích a paletovacích lisů.

Věšák Barbarella jsem se snažil navrhnout a vyrobit dle zásad „demokratického designu“, jenž jsou forma, funkce, udržitelnost, kvalita a také nízká cena.
Vita

Vita

Patrik Rešl
Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara
Název Vita odkazuje k novému životu použitých materiálů.
Židle, kterou jsem navrhl na téma recyklace, vznikla z materiálů, kterých se denně vyhazuje nespočetné množství. Cílem bylo najít cestu, jak využít odpadu v sériové výrobě. Konstrukčním prvkem židle se stal obal od PRIMALEXU. Tento kus plastu se vyhazuje každodenně a pod vyšší teplotou má skvělé možnosti ohybu, jenž dovolí tvarovat židli dle mých návrhů. Směs pryskyřice s hoblinami umožňuje tvarovat nohy židle tak, aby měly stále dostatečnou pevnost. Další použité materiály jako kupříkladu polstrování je také odpadem větších firem. Díky takřka nulovým nákladům, by se tato židle mohla stát dostupnou každému.
Osvětlení SnaBbit

Osvětlení SnaBbit

Zuzana, Mošaťová Patrícia Farmačková
Mendelova univerzita v Brně
Tvar světla je inspirován potravním řetězcem, kdy had pozře králíka - odtud název SnaBbit (z angličtiny Snake & Rabbit). Světlo představuje stylizovanou část hada s králíkem uvnitř.

Vývoj světla je přiložen v podobě prezentace (1_Farmackova_02), dále je přiložena fotografie nehotového prototypu betonového světla, děkuji za pochopení.
Svítidla CYCLOPS

Svítidla CYCLOPS

Veronika Olšanská
Mendelova univerzita v Brně
Sada svítidel CYCLOPS
Dle Hésioda byli jen tři Kyklopové - Steropés - Brontés - Argés - jsou zpět...

Sada svítidel Cyclops vznikna v rámci předmětu Ateliér volné tvorby. Za cíl jsem si stanovila vytvořit svítidlo, které kromě světla, bude do interiéru vnášet nevšední atmosféru a navodí pocit klidu a bezpečí. Kdy jindy by se měl člověk cítit bezpečně, než když na něj jedním přátelským okem dohlíží sám kyklop? Inspirací pro tvarovost svítidel se stali již zmínění bájní kyklopové. Jejich síla, hrubost a jedno výrazné oko se promítli i do vzhledu navržených přemístitelných interiérových svítidel. Přes prvotní skici a 3D modely, jsem se propracovala k vytvoření funkčního prototypu, na kterém jsem si ověřila konstrukční bezpečnost svítidel, vhodnost materiálů pro zdůraznění idey návrhu, vhodnost z hlediska jejich zpracování.

Použitý materiál stínidla, liaporbeton, evokující drsné kyklopské zdivo, je v kontrastu s oblými tvary. Stínidlo je vytvořeno odléváním liaporbetonu do sádrové dvoudílné formy, následně broušeno a zalakováno, z důvodu zamezení otěru betonu. Stínidlo se skládá ze dvou stejných částí, spojených kovovými kolíky a dřevěnou lamelou z Multiplex překližky. Do této lamely je usazena objímka pro světelný zdroj. Dominantní žárovka s pískovaným povrchem vyzařuje teplé žluté světlo. Pro každou ze tří variant svítidel, je určena jiná barva přívodního textilního kabelu. Varianty svítidla s podnoží, mají nohy uchyceny do překližkové lamely stínidla pomocí dvou závrtných matic a šroubů. Veškeré dřevěné součásti jsou zhotoveny CNC frézováním. Svítidla jsou primárně určena pro použití v soukromých interiérech, ložnicích a obývacích pokojích.

Cyclops nejsou jen svítidla, jsou to svítidla, která s rozsvícením ožívají...

Materiál: Liaporbeton + multiplex překližka
Konstrukční spoj: dřevené kolíky/PVAC lepidlo/závrtná matice + šroub
Světelný zdroj: kompaktní zářivka FUNK 13W

Ateliér volné tvorby LS 2014/2015
autor: Veronika Olšanská
vedoucí práce: doc. Ing. Jaroslav Svoboda, Ph.D.; Ing. arch. Martin Kovařík, Ph.D.
Židle MAA

Židle MAA

Petr (1) Voith
Mendelova univerzita v Brně, LDF, Ústav nábytku, designu a bydlení
Židle MAA je vyrobena ze třinácti překližkových dílců. Tato židle představuje modernizovanou klasiku, návrat k venkovskému rustikálnímu stylu. Pro zvýšení pohodlí je židle navíc tvořena pružnými částmi, kterými jsou sedák a opěradlo.
Materiál: překližka, bříza; Rozměry židle: výška 880 mm, šířka 380 mm, hloubka 420 mm.
Verte

Verte

Lenka, Rovenská Tereze Veverková
Mendelova univerzita v Brně
V dnešní době je v designu svítidel opravdu velká benevolence díky všem dostupným technologiím. Proto hlavními omezeními, které máme, jsou ty, které si stanovíme sami. Nejčastějšími jsou časové a finanční limity. Na řadu se dále dostávají ty, které specifikují už konečný vzhled. Naším semestrálním úkolem v rámci předmětu Ateliér navrhování interiéru, bylo vytvořit funkční svítidlo vlastního designu. Čili omezení zadavatele žádné. Omezení vykonavatele, finance. Pak už se vážou ta vedlejší, jako například technologie a materiál.Prvním krokem ke splnění úkolu je samotný design. Návrh, náčrt, skica, zhodnocení realizovatelnosti, schválení. Způsob vzniku návrhu je individuálně odlišný, avšak první fáze je jednotná, stanovení si hranic. Naše návrhy nevznikaly s konkrétním přímým určením metody, materiálu, nebo filosofie. Namísto toho jsme vycházely z tvarů, které jsme následně rozvíjely a přehodnocovali možnosti a způsoby jejich zpracování. Chtěly jsme zkrátka navrhnout moderní originální design s nádechem futurismu, který je nám blízký.
Prvním krokem bylo promyšlení přesných rozměrů jednotlivých dílců, a řešení způsobu uložení led pásku. Dále také materiál samotných dílců. Tím se nakonec stalo umělé dřevo, dobře obrobitelný materiál hutného povrchu a jemné struktury, velmi vhodný na CNC obrábění, jež bylo zapotřebí.
Elementy se nastříkaly podkladem pro lak a na ten se po uschnutí nastříkala první vrstva.
Světlo se několikrát nalakovalo s mezibrusem, následně se do vyfrézované kolejnice umístil LED pásek a nakonec se na něj přilepilo plexisklo.
Při finální prezentaci svítidla je nutné zaujmout potencionálního klienta. V prezentaci práce je také velmi důležitá esteticky příjemná, výstižná a srozumitelná fotodokumentace, kvůli omezení textu.
Verte je typ interiérového světla, který se vyjímá svým designem a slouží především jako dekorační prvek. Toto svítidlo umožňuje několik poloh umístění za stálé stability, i přes svoji lehkost.
Návrhy dnešních designérů musí v designu svítidel splňovat spoustu požadavků. Počínaje originalitou výrobku, přes jeho bezpečnost, ekologii a další kritéria, až po požadavky na ergonomii a estetiku. Pro designéry začátečníky je podstatné si uvědomit především technologické, materiálové a cenové možnosti a způsoby práce s nimi. Jedině tehdy mohou vyprodukovat racionálně funkční dílo o čemž si myslíme, že nám se podařilo.
Křeslo MAGKASAM

Křeslo MAGKASAM

Petr (2) Voith
Mendelova univerzita v Brně, LDF, Ústav nábytku, designu a bydlení
Skládací křeslo MAGKASAM kombinuje tvarovou jednoduchost s estetičností, funkčností a skladebností. Křeslo je vyrobeno z jedenácti překližkových dílců, které jsou vzájemně spojeny tak, aby při sestavování i demontáži křesla, nemuselo být použito dalších spojovacích materiálů. Mimo jiné je sedák spojen s celou konstrukcí křesla pro docílení pružného efektu a tím také zvýšení pohodlí.
Flip Flop chair

Flip Flop chair

Filip Čech
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Záverečná práca prípravného kurzu dizajnu vedená p. Debnárom v letnom semestri 2015. Zadaná téma z "Minima maximum".

Tému z "Minima maximum" som pochopil ako šancu vymyslieť a zkonštruovať nový princíp rozkladacej stoličky, či už do malého bytu alebo na záhradu ako exteriérovú stoličku.
Po rozsiahlej rešerši a mnohých technický problémoch, ktoré nastali už pri finálnej výrobe, som dospel k záveru, že stolička bude zhotovená len z kože a preglejky dvoch hrúbok.
Namiesto pántov sa teda použila koža, ktorá je hrubá 1,5 mm a unesie vyše 120 kg váhy. Je to testované mnohými ľuďmi. Lisované preglejky, ktoré som vyfrézoval na rozmer hrúbky kože do presných uhlov lomu stoličky a následne som ich zlepil do jednej dosky. Po odfrézovaní nadbytočného materiálu sa stala stolička pohyblivou a naozaj funkčnou tak, ako som si predstavoval.
T-light

T-light

Oliver Mórocz
Technická univerzita vo Zvolene
Nízke čalúnené sedenie T-light sa nesie v duchu pokoja a harmónie. Inšpiráciou bola meditácia a ako objekt spojený s meditáciou som si vybral čajovú sviečku. Pohrával som sa s myšlienkou vytvoriť objekt pripomínajúci pocity, ktoré v nás vyvoláva meniace sa svetlo plameňa. Taktiež samotná sviečka je zaujímavá svojími časťami, ktoré vytvárajú pekný celok. Knôt, vosková časť a obalová časť. Hra pri otáčaní mi dala možnosti dať mnou vytvorenému nábytku viac funkcií. Skladá sa z dvoch častí: z krytu a z čalúnenej taburetky. Hrou týchto dvoch komponentov sa dá vytvoriť stolík, vysoké sedenie a taburetka. Taburetka má vyžarovať pocit pokoja a svetla. Tomu napomáha technológia Lumalive od firmy Phillips. Lumalive je do čalúnenia vbudovaná obrazovka a na sedení T-Light sa používa na osvetlenie vrchnej plochy taburetky, a na vytvorenie rôznych svetelných efektov. Na vrchu taburetky sa nachádza „Knôt “, ktorý slúži ako dekorácia a zároveň, aj ako úchytka na uľahčené vyberanie taburetky z krytu. Kryt sa vyrába v troch variantách: z plexiskla, kovu a dreva.
The Surprise Chair

The Surprise Chair

Kristjan Juks
Lund University, Lund
The project started with me exploring different themes and materials to work with. Veneer quickly caught my eye, as it is a hard material, yet flexible. I wanted to make use of that feature by making the whole piece of furniture out of veneer instead of simply covering uglier/cheaper materials. During my research I also stumbled upon the element of surprise - products behaving unexpectedly sounded like an interesting concept. To combine these two ideas with each other was natural. The veneer, resemblig hard wood, would not directly imply flexibility, and if I could use that to my advantage, I could create a surprising chair that looked hard and rigid, but would be "soft" and flexible to use. A bit further down the road I realized that such amounts of veneer would be too expensive, and I had to settle with plywood instead, all the while still keeping the original idea of flexibility. The making of the chair was challenging, as the unique use of materials created problems not encountered before. A lot of complications were overcome at the spot during the production because building a proper mock-up simply wasn't possible due to costs, materials and time.

In the end, the Surprise Chair perfectly illustrates the concept of using hard materials in an unexpected way - as something flexible. As this is the first iteration, some changes would be made in the next model. The angle of the seating pillow would be adjusted, to look more natural, and preferably the plywood would be changed to veneer.

Nonetheless, this is the Surprise Chair - a flexible chair out of hard materials.
Giraffe stool

Giraffe stool

Dorottya Féja
Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapest, Hungary
I created this furniture during my final semester in Moholy-Nagy University of Art and Design. Our task was to think of something fitted for our imaginary (or even real) first apartment. Also, the final product had to be created and it has a freely downloadalbe "print", so all over the world, any user can access the information on how to manufacture this object. It also supports local wood workshops by giving the task of realization into the hands of the end user.

The "Giraffe stool" is the combination of a valet stand, shelf, laundry basket and clothes dryer. I imagined my first flat to be small and snug with not much room left for the clothes dryer. Moreover, it wouldn’t be used on a daily basis for 2-3 people, so I created this piece of furniture. You are free to configure the proportion of shelves-dryer-laundry basket tailoring this multi-purpose furniture to your own habits and demands.
Honey I'm home

Honey I'm home

Máté Barna
Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapest, Hungary
"Honey I'm Home" - Entrance Hall Bench
This piece of furniture was made within the confines of Download Design Project (www.downloaddesign.hu), so it was important for me to follow the basics of OpenSource design.

My keywords for the designing proccess was:
- customizable
- easy to manufacture
- cheap but unique
- touching a wide range of user's group
- likeable and lovely

This entrance hall bench designed for youth just starting independent living, creating a metaphorical boundary between the external world and the inner space of the apartment. The purpose-built storage feature helps you “relieve you” of your bag, shoes and small items like wallets, keys, etc. With its flashy colors, quality materials, and the 60's redolent forms, it can easily be the most significant piece of furniture of the whole flat.

Besides the fact that it has a specious appearance, that is a totally functional stool. The bench include a bag holder part, a moving seat, a washable shoeholder part, and an antiscratch keyholder part made of rubber boards.

Dimensions: width 110 cm, depth 32 cm, height 46 cm.

Materials: wood, plywood boards, rubber boards.

Woodworking consultant and manufacturer: Ertl Faipari Kft.
HIX

HIX

Maarten Werbrouck
Howest, Kortrijk, Belgium
HIX is a modular stool for indoor and outdoor use. Its hexagonal shape allows several seats to be placed in interesting configurations. The stool is made with recycled PET strips, which are used for pallet-transport. When pallets are unpacked, the strips become waste. HIX uses this waste material as the base for its sitting surface. The frame is produced from high quality steel and finished with care for detail.

The seats are produced in Europe by workers who get a fair payment for their performance.
Dottz

Dottz

Rita Ördögh
Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapest, Hungary
Modular storage unit
You are free to set up this modular storage system from four storage units of various sizes, the associated shelves and drawers to suit your fancy. The grooves on the storage unit surfaces serve to fit the shelf support and connecting components and legs, which you can relocate freely to convert the furniture. The wide range of variations offer a multitude of styles for you to create.

Materials: block pine with decor panel surface (storage, shelves), plywood with decor panel surface (drawers), painted metal (legs, connecting components).

2. Dizajn nábytku - záverečné práce 1. 2. stupňa

Polyfunkčná stolička

Polyfunkčná stolička

Šimon, MgA. (1) Schneider
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, FMK
Polyfunkčná stohovateľná stolička určená do bytových a verejných interiérov s funkciou jedálenskej a hovorovej stoličky. Racionálna technológia výroby z tvarovaných preglejok a bukového masívu s využitím NC stroja v procese výroby.
Fuzzy

Fuzzy

Kortan Idrizoglu
Technická univerzita vo Zvolene
Celý príbeh od začiatku až po finálne riešenie prebehol formou otázok a odpovedí, čím som dosiahol dokonalé riešenie problematiky budúcnosti. Kombinoval som rôzne dizajnové a umelecké disciplíny. Čo sa týka grafického riešenia, išlo o optický systém, ktorý predstavuje rôzne dimenzie a optické vnímanie. Ďalším dôležitým prvkom bolo vytvoriť z tvrdého materiálu mäkký materiál a ešte k tomu dať mu rôzny vzhľad, tvar a funkciu, bez akéhokoľvek chemického procesu, ktorým by došlo k zmene jeho vlastností. Multifunkčnosť a technológia boli ďalšie používané prvky, s ktorými som dosiahol ergonómiu, tvarové riešenie a pohodlnosť ktoré predstavujú budúcnosť. Pozornosť som zameral na používanie materiálov, ekonomický prínos, transport, typológiu, typ človeka a predstavu architektúry budúcnosti, a tým i prispôsobenie nábytku k architektúre. Je však potrebné zaoberať sa tým, aké výrobné technológie a možnosti existujú pre to, aby dizajnér mohol realizovať svoj produkt. V tomto prípade išlo o analýzu vlastností netradičných materiálov, prípadne ich iné použitie. Použitie dreva na sedacej časti pohovky nie je obvyklé, preto som vybral drevo, ktoré sa dá tvarovať spôsobom delenia na kúsky a lepenia na textílie, tzv. drevotextílie. K tomu som navrhol optické riešenie, ktoré zvláštne komunikuje s používateľom podľa toho, z ktorej strany sa díva. Jednoznačne som vytvoril na rovnej ploche konkávny a konveksný tvar, ktorý opticky determinuje miesto na sedenie a miesto na opieranie. Inšpiroval som sa od trendu fúzy alebo po anglicky moustache (fingerstache). Snažil som sa o prispôsobenie nábytku do tohto štýlu, ktorý je aktuálny v dnešnej dobe, a predpokladám, že sa stane ešte aktuálnejším aj v budúcnosti. Nazval som to „Fuzzy“, čo znamená nejasný, rozmazaný alebo zmätený, ktorý hrá optickú hru s používateľom, a to podľa toho, z ktorej strany sa naň díva. Na druhej strane názov prečítame ako „fuzy“, čo znamená fúzy po slovensky. V súlade s tým, pohovka „Fuzzy“ ma tvár ako fúzy. V konečnom rozhodnutí som zmenil aj spôsob optického vplyvu. Pôvodne to boli kúsky dreva, maľované s rôznymi monochromatickými farbami na báze modrej tak, aby sa vytvoril optický efekt s farbami. Vymenil som to za bezfarebnú variantu z dôvodu, aby to bolo prirodzené. Tým sa zmenil nielen materiál, ale aj technologický postup a tvar. Korok som vybral ako základny materiál, pretože korok je oveľa mäkší materiál ako ostatné druhy dreva. Podľa zistených informácií, korok má veľmi dobré termoizolačné vlastnosti, keď ho porovnáme s ostatnými drevami a je to ekologický materiál. Keď som zmenil farebné riešenie optického efektu, automaticky sa zmenil aj spôsob rezania korkových kúskov. Rozhodol som sa rezať korkové kúsky laserovým lúčom, lebo laserový ohrev vytvorí farebné zmeny okraja rezu, ktorá, táto nevýhoda v mojom prípade sa stala výhodou, pretože s karbonizaciou dosiahneme optický efekt. Konštrukcia je z tvrdého polystyrénu, lebo tvrdený polystyrén by bol ideálny z hľadiska výroby, tvarovania a hmotnosti. Použil som fosforové textílie, ktoré obsahujú fosforové pigmenty a po absorbovaní svetelnej energie, svetiaci účinok by malo trvať po dobu cca. 30 - 40 minút. S fosforovou látkou som pridal hodnotu celému produktu, ktorý s nejakým spôsobom komunikuje s používateľom. Jednoznačne, optický efekt v tomto prípade je výrazný aj v tme, lebo medzery medzi jednotlivými korkovými kúskami, v ktorých je fosforová látka, sú po 3 mm.
Kojenecká postýlka

Kojenecká postýlka

Nikol Malá
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Návrh postýlky je určen pro děti od narození do 6 měsíců. Při projektování byl kladen důraz na psychomotorický vývoj dítěte a jeho správný růst. Postýlka je plně mobilní a snadno složitelná, umožňuje mít děťátko na blízku při každém kroku. Neméně důležité je zakomponování dřevěného roštu včetně užití kvalitní matrace. Postýlka je bezpečným místem pro miminko v prvních měsících života a usnadňuje rodičům soužití s dítětem od první chvíle.
Nábytok do detskej izby - Beha

Nábytok do detskej izby - Beha

Zuzana Waszczuková
STU v Bratislave, Fakulta architektúry
V bakalárskej práci sme vypracovali návrh multifunkčného detského nábytku použiteľného počas dlhšieho obdobia rastu. Vo všeobecnosti sme sa zamerali na pohyb batoľaťa v rámci spoločenských centier bytu s cieľom umožniť mu byť súčasťou diania a zároveň poskytnúť dostatok komfortu i matke. Riešenie vidíme v produkte, ktorý spája funkcie chodúľky a vysokej detskej stoličky. Viacúčelový produkt sa snaží užívateľovi ponúknuť aj ďalšie využitie pridaním doplnkových funkcií. Zo stoličky sa neskôr stáva kôš na hračky a príručný stolík na kolieskach pre deti predškolského veku. Inšpiračným momentom bolo uvedomenie si, že vzťah matky a dieťaťa so sebou prináša možnosť vyjsť z tzv. chránenej zóny izby a spoznať niečo nové za hranicami „detského kráľovstva“. Výzvou sa nám stala akási prenosná verzia detskej izby pre batoľa, t.j. dieťa vo veku 1 – 3 roky, s cieľom vytvoriť priestor, z ktorého by mohlo objavovať a pozorovať svoje okolie zostávajúc i naďalej v bezpečí.
Metodologicky sme v práci prešli analýzou historického vývoja detského nábytku (chodúľky, stoličky), ako aj rešeršou súčasných produktov na trhu. Vypracovali sme zároveň dotazník, s ktorým sme sa obrátili na matky, s cieľom zistiť ich názor na problematiku multifunkčného produktu. Absolvovali sme aj hodnotné konzultácie s odborníkmi v oblasti zdravotnej nezávadnosti návrhu – radili sme sa s ortopédom a pediatričkou.
Kritériom presvedčivého dizajnu býva pre matky často akýsi inštinktívny pocit istoty a bezpečia, ktorý v nich nábytok na prvý pohľad evokuje. V materiálových prevedeniach preto preferujú drevo. I z tohto dôvodu sme sa priklonili k brezovej preglejke. Tendencia detí skúmať prakticky všetko „ochutnávaním“ nás doviedla k výberu zdravotne nezávadnej povrchovej úpravy dreva. Produkt je lakovaný ekologickým lakom na báze vody.
Na výrobu detských vakov a sedákov sa vo všeobecnosti najčastejšie používa textília zušľachtená vodeodpudivou úpravou. Pre svoje vynikajúce pevnostné a konštrukčné vlastnosti sme zvolili tzv. ruksakovinu. Syntetické vlákno je odolné voči oderu, tvarovo stále a ľahko utierateľné a pratelné. Zvolená žltozelená farebnosť v prípade nášho produktu má za cieľ dieťa nabádať k zvedavosti v objavovaní nového a aktivite pri chôdzi. Zároveň sa domnievame, že zelená dáva celku pokojné akcenty, vedúce k celkovej pohode dieťaťa i matky, t.j. batoľa obsedí, kým matka čo to urobí.
Šírka celkového produktu neprekračuje 600 mm, t.j. minimálny rozmer komunikačných zón v byte, resp. minimálnu šírku dverí. Výška vysokej stoličky (720 mm) je dimenzovaná na základe typológie kuchynského nábytku, t.j. optimálnej výšky jedálenského stola (720 – 760 mm). Modulárnosť konštrukcie umožňuje kombináciu jednotlivých dielov, čo podporuje viacúčelovosť a širšie využitie nábytku. Chodúľka sa o taburetku pripevní jednoduchým nasadením a pootočením kovania v rámci zužujúceho sa otvoru. Textil je o rám prichytený popruhmi a suchým zipsom. Diely pevného sedáku sú navzájom zošróbované.
Otázkou ekológie a recyklácie sme sa pri navrhovaní zaoberali vo viacerých rovinách. Badateľnejšou je rozmanitá využiteľnosť produktu. Spojením viacerých kusov nábytku do jedného celku sa z pohľadu ekológie zjednodušuje nielen výroba, ale aj logistika. Bežne sa chodúľka používa iba v období 8 – 12/13. mesiacov života dieťaťa. V momente kedy dieťa začína samo chodiť produkt stráca svoju funkciu. Preklenutím k ďalším produktom, vysokej jedálenskej stoličke a kombinácii koša na hračky so stolíkom, sme jeho životnosť predĺžili. Produkt je tak využiteľný minimálne ešte ďalšie dva/tri roky.
Dizajn detskej postieľky

Dizajn detskej postieľky

Nikola Červeňanová
STU v Bratislave, Fakulta architektúry
Dizajn detskej postieľky
Mojim cieľom bolo vytvorenie objektu, ktorý by sa dal taktiež inak využívať, nielen na uloženie 
dieťaťa. Mať možnosť si jednoducho vytvoriť iný druh nábytku. Zároveň sa inšpirovať tradíciami, tradičnými prírodnými materiálmi ako je drevo a textil, a ich moderné nadčasové riešenie a využitie. Tvarovo sa nenechať obmedziť ale nezabudnúť v prvom rade na bezpečnosť.

Základnou filozofiou v mojom návrhu bola slovenská tradícia. Inšpiráciu som hľadala v starých chalupách, kde bolo vždy veľa detí a málo miesta na ich uloženie. Preto sa niektoré druhy nábytku, ako lavice, truhlice, stoly večer menili na postele. Výhodou však bolo, že keď deti odrástli takýto nábytok slúžil ďalej. Preto aj mojim cieľom bolo vytvorenie nábytku, ktorý nezostane nevyužitý po odrastení detí. Som si vedomá, že existuje mnoho rastúcich postieľok. Avšak s takýmto prípadom, kedy sú využité úplne všetky súčasti a v takomto prevedení som sa nestretla. Preto ak niekto zainvestuje do takejto postieľky, získa tým postieľku pre dieťa do pol roka, otočením normálnu postieľku s otvárateľnou bočnicou do približne 4. roka života a nakoniec písací stolík s dvoma poličkami a dekoračnou bočnicou na vešanie rôznych predmetov. K postieľke som vymyslela taktiež ochranný mantinel, ktorý sa potom otočí a zavesí na dekoračnú bočnicu. Na druhej strane sa teda nachádzajú vrecká, ktoré prakticky poslúžia pri písacom stolíku. Materiál - masívne bukové drevo, som si zvolila taktiež kvôli tradícii a prírodnému charakteru produktu. Masív ďalej aj kvôli pevnosti a kvalite, keďže ide o nábytok využívaný v podstate na celý život. Čo sa týka konštrukcie všetky rozmery sú prispôsobené schváleným normám, všetky hrany (dokonca aj vnútorné spojenia postieľky) sú zoblené a povrch je upravený netoxickými vodou riedenými lepidlami a nátermi.
Trikiniki

Trikiniki

Nikola Mrázková
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíne
Trikiniki je kolekce sedacích prvků vyrobených z jednoho kusu pěnové desky Evac, tak aby vzniklo co nejméně odpadu. Produkt je víceúčelový, lze jej rozložit do jedné plochy a použít jako podložku pro sezení.Prvky lze použít v interiéru i exteriéru. Primárně je navržen pro lyžařské školy a centra, kdy doplní stávající výukové pomůcky z pěnových materiálů. Trikiniki je navržený z hřejivých materiálů. Široká základna zamezuje boření se do sněhu. Celý prvek je navržen tak, aby se dal rozložit i složit v rukavicích. Rozložení umožňuje snadné skladování.
Jednotlivé sedací prvky lze spojovat pomocí popruhů a vytvářet tak hravou kompozici.
FIT chair

FIT chair

Ján, Mgr. art. (2) Štefkovič
Technická univerzita vo Zvolene
Diplomová práca na tému nábytok s pridanou hodnotou prezentuje návrh nezvyčajnej fitness stoličky so svojráznym dizajnom, funkciou a spôsobom použitia. Výsledkom tvorivej práce je jedinečný kus sedacieho nábytku, ktorý okrem primárnej funkcie v sebe ukrýva ďalšiu, sekundárnu. Pridaná hodnota je do produktu prenesená v podobe možnosti transformácie na cvičebnú pomôcku. Jednoduchým rozložením stolička nadobúda vlastnosti mäkkej podložky spolu s úchopmi umožňujúcimi prevedenie určitých cvikov ako sú kliky, tricepsové zhyby, skracovačky a iné.
Variabilní stůl a závěsný systém

Variabilní stůl a závěsný systém

Michal Jakubec
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Jedná se o variabilní stůl a závěsný systém. Díky jednoduché konstrukci a její fixaci za pomoci lan lze tento systém rozložit během pár sekund. Tak jako podstava stolu, tak i deska stolu lze za pomocí stejného principu rozložit na dvě poloviny. Tento systém je navržen primárně jako mobilní prezentační a výstavní nábytek pro módní značku Modest Apparel a dále taktéž jako kancelářský nábytek. Pro závěsný systém, věšák bylo navrženo ramínku a prvek pro zavěšení skateboardů.
Polyfunkčná stolička Metla

Polyfunkčná stolička Metla

Šimon, MgA. (2) Schneider
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, FMK
Polyfunkčná stolička s laketníkmi k uľahčeniu vstávania a sadania, použiteľná v bytovom i verejnom interiéri. Rastrovanie opierky v priebehu navrhovania pripomínalo metlu, ktorá sa stala pracovným názvom, a pre srdcový vzťah k produktu ňou aj zostala.
Raster opierky je možné využiť na umiestnenie mäkkého operadla z neoprénu spojeného suchým zipsom na zadnej strane. Na výrobu stoličky bola použitá tvarovaná preglejka a bukový masív s použitím NC stroja v procese výroby.
Nábytok pre spolužitie človeka so zvieraťom

Nábytok pre spolužitie človeka so zvieraťom

Lea Parajová
Technická univerzita vo Zvolene
Ľudia v dnešnej dobe čím ďalej, tým viac vnímajú potrebu starať sa o nejaké domáce zviera. Nábytkársky trh si túto potrebu začal uvedomovať a vytvárať produkty, ktoré slúžia pre spolužitie človeka s jeho zvieraťom. Trh je však obmedzený a nábytok pre spolužitie človeka s papagájom na ňom nenájdeme. Finálny produkt poskytuje priestor pre aktívne spoločné trávenie času človeka so svojím papagájom a je výsledkom skúmania spolužitia človeka so svojím operencom a ich potrieb pri vzájomnom kontakte.
Cieľom práce je obohatenie trhu o nový produkt a vytvorenie integrovaného nábytku, pričom človek zostane človekom a zviera zvieraťom a zmysel vzájomného spolužitia sa posilní. Podnetom pri tvorbe bol fakt, že ľudia často vnímajú papagáje len ako bytový doplnok, ako kvety vo váze postavené niekde v miestnosti.
Preto sa filozofiou práce stala zmena paradigmy vo vnímaní spolužitia človeka so zvieraťom, v tomto prípade s papagájom.
Snažila som sa nájsť vhodný pomer medzi funkčnosťou a výzorom, aby svojím vzhľadom a praktickým využitím pritiahol nielen človeka, ale aj zviera.
Design svítidla

Design svítidla

Kristýna, Hutyrová Martina Vačevová
Mendelova univerzita v Brně
Světlo "Miura" tvarově vychází z písmene U a vynikne v každém interiéru. Může například dotvořit interiér zařízený v industriálním stylu. Použitým materiálem je měděný plech. Efekt barevných map byl vytvořen chemickou úpravou poleptáním. Díky otvorům zejména ve spodní části působí odlehčeně a zároveň vytváří při rozsvícení na zdech pozoruhodné obrazce. Na okrajích je plech po celé délce zpevněn lemem. Edisonova žárovka stylově dotváří celkový vizuál svítidla.
Thames

Thames

Herman Vaneeckhout
Howest, Kortrijk, Belgium
Thames is the graduation project of Herman Vaneeckhout for the Belgian furniture company Durlet.

Thames is designed with the focus on the beautiful raw material, leather. The base of the design is the leather tabletop that flows seamlessly into a storage flap. The same continuous lines return in the steel frame. Connections become attractive form elements. The functional side table can be placed over the seat or arm of your sofa. The leather tray offers storage for newspapers, magazines, etc.
Shiro

Shiro

Leon Van der Veken
Hogeschool West-Vlaanderen, Kortrijk, Belgium
Shiro is an appealing stool, designed with the innovative mushroom material in mind. It is the outcome of a research and design process, which questioned the integration of a new material in furniture design. A material that uses the growing process of mushrooms to create new products. It sounds like an absurd idea, but the principle is simple yet clever: by bringing agricultural waste together with mycelium (the substance in the fungus out of which mushrooms emerge), a natural reaction takes place. The mycelium starts growing and will act as a glue that bonds all the particles together. When the growing is completed, the material is dried to extract all the water and make the part stronger. The result is a 100% natural and biodegradable product. It is developed as alternative for EPS (expanded polystyrene) and has most of its applications in packaging design.
This bachelor project at Howest, Belgium explores the properties of this innovative material in several tests and transfers the conclusions in the design of a stool. One of the design-changers is the discovery of using a wooden insert to improve the strength. The ideation process delivered four concepts, from which one was chosen for further development.

The outcome is a stool that is a perfect marriage of old craftsmanship and clever microbiology. By combining sturdy wooden legs with an ergonomically moulded seat, the properties of both materials are used at its fullest. The solid wooden structure is designed to absorb all the forces, while the mushroom seat is moulded to improve comfort. This moulding process is not only completely natural, it also doesn’t have any waste material and because production steps are reduced, the process is cheaper than conventional methods. The combination of natural materials creates a good-looking contrast which fits in a wide range of interiors.

With sustainability and efficiency being two key values in this creative process, this stool is designed for flat packaging. By decrease the unused volume in the package, the ecologic and economic impact of transport is reduced. To make this way of packaging a success, self-assembly by the end consumer is preferred. The stool is designed to make the assembly very obvious. The slots in the front leg easily slide in the slots in the back leg. Next, the top plate is fixed with screws to the legs. The last step consists of securing the seat, which has a moulded insert inside, to the top plate with three more screws.

The outcome of this design process is an appealing stool that is designed with the innovative mushroom material as key element. By bringing agricultural waste and mushrooms roots together in a mould, a natural process takes off. In 5 days, this grows into a finished seat. Shiro combines this wonderful piece of microbiology with sturdy wooden legs. The result is a stool with a solid structure and cushy seat that is easy to assemble and efficient to transport. Shiro demonstrates the potential of this material in furniture design and can be a solid base for further improvement.
Cellule

Cellule

Jonas Beirnaert
Howest, Kortrijk, Belgium
Cellule is a modular lighting system from wood and veneer. The system uses LEDs to ensure optimal lighting. De modules are easy to connect and offer multiple options for setting a layout. When the lights are on the veneer on the sides of the lamp glow softly. This way the natural character of the construction is highlighted.
Ordering and Furnitures

Ordering and Furnitures

Gergely Novák
Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapest, Hungary
Furniture Design Master Degree Project 2015
Conceptual Storage Furniture

Project name: Ordering and Furnitures
Furniture name: Arnold

The furniture type is a storage furniture. The designing method had a research about our living places in a home. I examined the furniture, self, and personal object trio. There are connections between these three part of our living place. I found places to find out and develop for a better connections between us and our personal objects. In furnitures I found sources of inspiration in history and in furniture design. My main line in designing is the personal customization in furniture design and I wanted to reflect to the emerging problems.
The organization and composition of the objects can affect to the personal feelings and behavior. It is a two sided process, because the mood of the person can affect to the order too. Usually a furniture is ergonomic for a weider mass, which can cause ergonomic problems. I mean under ergonomic problems not just the human ergonomic, but the ergonomic between the furnitures and the personal objects too. Our object has different colors, sizes and functions. There are furnitures to customize them, which have mainly modular solutions. In this part of furniture design I tried to do a more complex solution to fit better both to the personal and objective needs. My conceptual furniture is similar to the existing furnitures in the parts. It has different sizes for different functions and objects. The parts has different colors to recognize easier.
The furniture is stand from a basic part, which is the biggest. It can keep together all of the other, smaller parts. The parts can be placed to the sides and the back of the biggest box. They can placed in any direction and position. It is possible to place the smaller, colored parts to an into each other also. To connect the parts the only needs are the ropes. The nodes has an analogie from rock climber knotting precept. By bending the rope in more times on themselves that will constrict and hold. This connection is really strong but it’s easy to tie out. It doesn’t need any tool to connect the parts. There is a pattern from holes on the sides of every boxes. The pattern is functioanal and esthetic too.
The furniture is able for personal customization and variable. It is flexible so easy to fit in the houses properties and possibilities. Under the building process the person can become a creator and the furniture can become personal. In more place it is flexible by the time for example: age, family, living place.
Kordus

Kordus

De Backer Kasper
Hogeschool West-Vlaanderen, Kortrijk, Belgium
INSPIRATION FASCINATED BY THE CIRCLE
The circle is probably the simplest among the shapes. It has no vertices, no angles, and all the points on its circumference are equidistant to its center.
Hidden in the simplicity of a circle are its intriguing properties. The circumference of the circle when divided by its diameter is always equal to a single number (pi) even if it is as small as an atom or as big as a planet. And what is more amazing is that the number pi is a neverending decimal where no portion repeats periodically.
The circle is the only shape that has infinitely many lines of symmetry (the equilateral triangle has only three and the square has only four). Draw a line passing through its center, and you are sure that the shape on one side is the exact copy of the shape on the other side.
This simplicity and intriguiging properties are fascinating me. It’s a shape with many possibilities, a shape that has no restrictions, a shape that is highly playable.

AN INTEREST IN PATTERNS
A pattern or an additive transformation gives you the possibility to assemble multiple basic shapes in one composition. This composition will provide an entirely new form characteristic.

GUIDED BY INSPIRATION
When taking a look around I notice that the presence of patterns is astonishing. We have been using patterns for both functional and artistic reasons. From a pack of sigarettes to the lineair pattern in Runcorn New Town Housing designed by architect James Striling.

"joe colombo"
"eileen gray"
"donald judd"
"achille castiglioni"
"fabric presentation of KVADRAT"
"stacking of metal tubes"

IDEA
The main idea is where the design process starts. It’s like a proem of a book thats makes
you eager to know what is about to happen. Just like a proem this idea should be strong
enough to build upon. The idea for the daybed is about playing with a repetition of cilindrical shapes in a lineair pattern. This pattern forms a mattress with an interesting visual character and a possibility to play with colors on a personal level (‘kvadrat textile presentation’). This pattern also forms the base for a loose cylindrical pillow that can be moved depending on usage (‘stacking of metal tubes’). By this idea a daybed becomes something very personal an playable without losing Its important simplicity.

FINAL CONCEPT
A daybed designed with an eye for balance. A visual play of form and construction. A pattern of cilindrical cushions seems to be floating amongst a metal structure. A strong object that provokes a visual interesting character without losing its simplicity.
A design that is also very personal. A loose cushion fitting the the pattern can be placed according to circumstances. The different cushions also give the opportunity to change the daybed from a very tight and serious appearance to a fun and colourfull piece.

CONSTRUCTION
A construction with emphasis on durability. Strong and long lasting materials will be used in a
configuration were the more fragile parts can be cleaned or replaced.

FRAME
A metal frame will be the base of the daybed. Build up by welded and bended metal tubes
and square pieces. The square pieces are the juncture for the profiles.
Why this type of juncture? Its important that the juncture takes in the minimum of surface on the metal tubes. In that way the upholstery will find connection with the metal structure without seeing an incision in the upholstery. It makes sure there is a smooth connection between the matal frame and the upholstered cushions.

 
PROFILES
Metal profiles are mounted inside of the cushions. This metal profiles fit onto the metal frame by milling the negative shape of the metal frame, and make sure the cushions can be attached and disembodied for cleaning or reupholstering. The metal profiles will function the same as a slatted base of a bed. The metal profile has a width of 100 mm, this to give enought structure to the upholstery.

CUSHIONS
The cushions are a piece of craftmanship. The wooden profiles are fitted into a cilinder of foam. After that the upholstery begins. Very important for me was that the fabric was replacable and washable so we provided the fabric with a zip. This zip will not be seen because its placed where he cushions push to each other. An other very important point of the design was that the mount and the profile would not be visible. Thats why the cushion is provided with a small and detailed cut on the place where a metal mount will fitt the profile inside of the cushion.

RESUME
Playing with geometrical shapes in a repetition, the transition from shape to pattern. That was the impetus to the idea of the Kordus daybed. Kordus is a daybed in which the simplicity and the properties of the circle are the construction toes. A base made up of cylindrical cushions in a lineair pattern creates an interesting form language in which the relationship between the cushions seems to be different from every pont of view. Because of this pattern a loose pillow can be placed in different ways on the daybed. This makes it possible to reinterprete the use of the daybed. In dialogue with the cylindrical shape, the cushions are surrounded by a metal structure which is partially embedded in the cushions. This esures that the daybed radiates simplicity and lightness.

3. Dizajn interiéru - klauzúrne práce/semestrálne

Fashion boutique

Fashion boutique

Dominika Gáborová
STU v Bratislave, Fakulta architektúry
,,Zážitok je to, čo vracia zákazníka do obchodu znova."
Navrhovaná prevádzka sa nachádza v obchodnom centre Polus city center v Bratislave. Hlavnými problémami dnešných prevádzok sú opakované riešnia, nudné výrazy a samozrejmä cena. Konceptom návrhu bolo vytvoriť takú prevádzku (boutique s oblečením, obuvou a doplnkami), ktorá bude svojím návrhom lákať zákazníkov dovnútra. Hlavným návrhom bolo vytvorenie zážitku. Umiestenie prevádzky na konci komunikácie umožňuje využiť výklad z dvoch strán. Uzavretý výklad s otvormi má zákazníkov nabádať k nahliadnutiu. Otvory sú riešené ako pohľad na tovar umiestnený vo vnútri prevádzky ale aj zámerne vytvorené priezory na konkrétne časti prevádzky. Priezor je tvorený na skúšobne kabínky s ilúziou ľudí a na nohy zákazníkov skúšajúcich obuv v prednej časti prevádzky.
Vytvorenie výhod pre zamestnancov a zákazníkov.
Návrh je koncipovaný tak, aby vytvoril výhody pre zamestnancov a súčasne pre zákazníkov. Priama nádväznosť služobného vchodu na sklad ponúka výhody pre zamestnancov v podobe nerušenej a rýchlej prevádzky. Pokladničný pult je umiestený v blízkosti skladu, v polohe s najlepšou viditeľnosťou na celú prevádzku. Nosný systém (stĺp) je využitý na vytvorenie skúšobných kabínok. Skúšobné kabínky tvoria spolu s nosným stĺpom jeden kubus. Vchod do kabínok sa nachádza zo zadnej strany, čo ponúka súkromie a zároveň dobrú viditeľnosť z pokladničného pult. Kubus skúšobných kabínok vytvára malý priestor pre umiestenie sedačky, ktorá slúži ako čakací alebo oddychový priestor pre zákazníkov. Prevádzka je dotvorená konštrukciou rúr v podobe domu, ktorá slúži ako regál a zároveň vytvára priezor zo vstupného priestoru. Regály dotvárajú obchod a poskytujú dostatočný priestor pre umiestnenie tovaru. Výhodou týchto rúrových regálov je flexibilnosť, možnosť rôznych variacií a umeleckého poskladania. Jedným z hlavných nosných prvkov je neobyčajný kubus skúšacích kabínok. V pohľade môžeme vidieť vysvietenú prednú časť s obrysmi ľudí, ktorí ale nepredstavujú skúšajúcich zákazníkov. Za perforovanou fínskou preglejkou sa nachádzajú nalepené folie ľudí s LED panelmi. Z vnútra je táto iluzívna časť uzavretá plnou fínskou preglejkou. Na bočej strane sú okná v podobe zrkadiel.
Inšpiráciu bola najmä prevádzka módneho obchodu s iluzívnym výkladom piatich stoličiek. Ilúziu týchto piatich farebných stoličiek môžeme sledovať iba z jedného miesta výkladu.Z ostatných strán sa javia len ako časti neposkadaných stoličiek. Ďalšou inšpiráciou bolo známe zlatníctvo (Schullin jewelery) vo Viedni s ilúziou lomu a diery v stene zlatníctva. Zaujímavou inšpiráciu pri návrhu bola aj prevádzka Isabel Marant Fashion Boutique v Shanghaji s lamelovými masadzovými oknami umiestenými po prevádzke, ktoré predstavovali tradičné tradičné domy, ktoré sa tu v minulosti nachádzali. Inšpirácie ma ovplynili pri návrhu vlastných iluzií a tiež pri pokuse vytvorenia tkz .mestečka - (prevádzky) s výkladom ako nejakým opevnením s priezormi, náznakov domov a oddychovej časti v zadnej časti prevádzky.

 

Detské jasle

Detské jasle

Viktória (1) Bandžáková
Technická univerzita vo Zvolene
Cieľom navrhovaného projektu je optimálne a jednoducho vyriešiť priestor detských jasieľ v multifunkčnom obytnom dome v historickom centre mesta Košice. Priestor jasieľ je pomerne jednoducho riešený hlavne v podobe jednotnej bielej vzdušnej farby, ktorá zjemňuje a zároveň optický nezmenšuje samotný priestor. Dominantnými architektonickými prvkami sú steny obložené drevom, ktoré prechádzajú na podlahu a tak vytvárajú harmonické pôsobenie. Hlavnou dominantou je abstraktný biely strom, ktorý má pôsobiť hravo a sviežo na priestor a hlavne na detskú fantáziu.
Druhá časť jasieľ je izba na oddych. Izbička je jednoducho zariadená s jemnou tapetou, na ktorej je motív stromov nenarúšajúci pokojné zaspávanie.
Celý priestor je odľahčený visiacimi lietajúcimi husami a farebnými tuli vakmi.
Administratívne priestory

Administratívne priestory

Petra Jašicová
Technická univerzita vo Zvolene
FILOZOFIA PRÁCE. V mojej práci som použila produkty od Lightyears, práve kvôli dizajnu a funkcii svietidiel. Páčia sa mi ich výsledné produkty, ktoré sú jednoduché v ich stavbe. Filozofia, farebné použitie a minimalistická stavba produktov Lightyears vyhoveli mojim požiadavkám, preto sa stali súčasťou interiéru mojej práce. Po preskúmaní podrobnejších informácii o firme Lightyears, ich riešení interiérov rôznych reštaurácii , hotelov, súkromných interiérov a vlastných svetelných showroomov (Kodaň, Aarthus, Copenhagen, Mníchov a Štokholm) sa stalo pre mňa základnou inšpiráciou navrhovania interiéru administratívnej budovy.
Tieto priestory sú určené pre 8-10 členov a spolupracovníkov už spomínanej firmy Lightyears (hlavný šéf, pracovníci v kancelárii, dizajnéri + konštruktér konceptuálnych modelov, recepčná). Spolu pracujú v rodinnej atmosfére, čo sa odráža aj na jednotlivých zariadeniach spoločných miestností.
Hlavným zámerom mojej práce bolo zariadiť jednotlivé miestnosti tohto zložitého architektonického komplexu, čo najjednoduchšie, s nádychom minimalizmu a vzdušnosti.
Interiér jednotlivých miestností sa nesie v minimalistickom štýle, v ktorom je výrazná pôvodná tehlová stena a veľké presklenené okenné plochy, ktoré ponúkajú dostatok denného svetla. Podlaha je tvorená drevenými parketami (dub), alebo liatym betónom. Ten som použila v showroome, aby zvýraznil staršiu omietku na stenách.
Dominantou budovy okrem jedinečného átria je showroomová miestnosť , v ktorej sú umiestnené svietidlá firmy Lightyears. Okrem interiérových svietidiel, upevnených na visiacich lankách, sú prezentované aj exteriérové svietidlá, ktoré upriamujú pozornosť na pozadí starých stien budovy. Jednotlivé svietidlá sú umiestnené na vyvýšených ostrovčekoch, na ktorých sú nainštalované objekty, dopĺňajúce konkrétne svietidlo. Zámerom bolo oživiť a dodať zaujímavý akcent na svietidlá. Exteriérové svietidlá (HL POS T , Primula BOL L ARD) dopĺňajú rastliny, ktoré majú evokovať exteriér.

O FIRME LIGHTYEARS
Lihtyears (Dánsko) vyrába a vyvíja vysokokvalitné lampy pre profesionálny a súkromný spotrebiteľský trh. V úzkej spolupráci s niektorými z najlepších svetových architektov a dizajnérov navrhujú rad moderných lámp kombinujúc inováciu a škandinávsku tradíciu. Svetlo, funkčnosť a estetika tvoria prírodnú trojicu, ktorá tvorí jadro ich celkovej tvorby. Riadia sa heslom forma nasleduje funkciu , preto vytvárajú lampy, ktoré ponúkajú krásne no zároveň aj funkčné osvetlenie pre radosť a prospech užívateľov. Lampy sú vyrábané z materiálov ako je meď, oceľ, sklo a akryl, ktoré spolu s ich nadčasovým dizajnom zaručí dlhú a bezproblémovú životnosť. Lightyears bolo založené v roku 2005 a od tej doby sú žiadaný ako v Dánsku tak aj v zahraničí. Ich produkty sú dostupné vo viac ako 60 krajín sveta a tvoria vrchol veľkolepých interiérov v reštauráciách, hoteloch, firmách, obchodoch a súkromných domoch po celom svete.
Rekonštrukcia a adaptácia priestoru garáží na komerčné účely - kaviareň Zdravíčko

Rekonštrukcia a adaptácia priestoru garáží na komerčné účely - kaviareň Zdravíčko

Nikoleta Rošková
STU v Bratislave, Fakulta architektúry
Témou mojej semestrálnej práce bola rekonštrukcia a adaptácia priestoru garáží na komerčné účely. Rozhodla som sa pre adaptáciu priestoru na kaviareň. Takže, ak máte radi kávu a vôňu čerstvého ovocia, tento priestor som pretvorila pre vás. Interiér bol navrhnutý tak, aby sa dal priestor využiť aj na iné účely. Interiér som navrhla tak, aby som ponechala ráz priestoru a zároveň vytvorila hravý funkčný a živý priestor, ktorý by vytváral príjemnú atmosféru. Prírodné materiály, pastelové farby a zeleň v kontraste s priestorom pôsobia prirodzene. Vyváženosť priestoru sa začína pri bielych plochách, postupne prechádza cez drevené prvky a graduje vo farebných akcentoch. Dizajn je inšpirovaný Patriciou Urquiolou a Werrnerom Asslingerom. Chcela som, aby interiér mal v sebe nádych pozitívnej energie, čistoty, kúsok prírody a elegancie.
CROSSFIT CENTRUM

CROSSFIT CENTRUM

Nikola, Bc. (1) Ambrošová
Technická univerzita vo Zvolene
Vo svojej semestrálnej práci som si pre tému verejný priestor vybrala budovu starej tlačiarne nachádzajúcu sa vo Zvolene. Budova je dlhodobo na predaj a preto nie je využívaná. Nachádza sa vo veľmi dobrej lokalite. Divadelná ulica tvorí dôležitý komunikačný bod medzi pešou zónou na námestí a centrom Zvolena. Pri vyberaní vhodného typu interiéru som sa sústredila hlavne na to, aké služby pre verejnosť v meste Zvolen chýbajú a naopak, snažila som sa vyhnúť typom, ktorými je mesto už presýtené. Rozhodla sa som sa preto pre oblasť športu, konkrétne pre v súčasnosti ešte nie je veľmi známi šport, CrossFit. Je to športové odvetvie, program na rozvoj kondície, kombinujúci rôzne tréningové metódy a náradie. Využíva sa v ozbrojených zložkách, špeciálnych jednotkách, v tréningu bojových umení a v športovej príprave.

Budova bývalej tlačiarne, je dvoj podlažná a nachádza sa v nej aj podkrovie. Vo svojom projekte som pre daný interiér riešila priestor prízemia. Búracie a stavebné práce sa týkajú hlavne vstupne chodby, ktorá je priečkou spojená s kanceláriou a priestormi WC. Ďalšia časť vyžadujúca úpravy, sú priestory bývalých knihární. Priestory WC som otvorila, zväčšila a vytvorila tam hlavný vstup do cvičebnej haly. Hneď po pravej strane sa nachádza bar, kde si môžu zákazníci kúpiť permanentky a taktiež rôzne doplnky výživy. Bar je prepojený s priestorom na sedenie. Po náročnom tréningu si tam môžu ľudia vypiť obľúbený proteínový nápoj, prípadne len oddýchnuť s priateľmi, zhodnotiť tréning a podobne. Priestor je vizuálne oddelený priečkami z lán, ktoré je možné posúvať podľa potreby. Sú uchytené systémom na koľajničky, preto je manipulácia jednoduchá. Lanové priečky vďaka pevnosti spĺňajú okrem vytvorenia súkromia aj bezpečnostnú funkciu. Priestor baru je navrhnutý z prírodných materiálov ako drevený obklad, pohľadový betón a lano, ktoré je okrem priečok použité aj ako konštrukčný prvok policového systému a taktiež osvetlenie.

Hlavná cvičebná hala je navrhnutá tak, aby bola funkčná, bezpečná, praktická, flexibilná a prispôsobiteľná rôznym typom tréningov. Tvorí ju špeciálna športová podlaha EVER-ROLL na báze gumy. Podlahy EVER-ROLL sú odolné a ľahko udržiavateľné ako zámková dlažba, avšak teplé a príjemné na chôdzu ako koberce. EVER-ROLL je recyklovateľný, neobsahuje zdraviu škodlivé látky čím je veľmi ekologický.

Zariadenie haly tvoria rôzne typy strojov a náradí, potrebné na vykonávanie jednotlivých cvikov. Okrem bežných činiek sú to napr. drevené bedne, laná na šplhanie, pneumatiky, kettlebell, hrazdy, veslárske stroje a iné. Od použitých materiálov na cvičebných náradiach som sa inšpirovala aj k vytvoreniu celkového interiéru. Použila som prírodné typy ako drevo, betón, tehla, lano, či oceľ. Snažila som sa, aby charakter interiéru vystihoval charakter športu CrossFit. V ďalšej chodbe za priestorom baru, sú umiestnené veslárske stroje a bežiace pásy. Chodba tvorí tiež komunikáciu so skladom a Hygienickými zariadeniami. Jej priestor som tiež predelila lanovou priečkou pre vytvorenie akéhosi zázemia pri cvičení. Hygienické zaradenia sú rozdelené na dámske a pánske. Sú prechodné z dvoch strán, čo uľahčuje komunikáciu. Okrem samotných WC obsahujú aj sprchy, šatne a uzamkýnateľné skrinky pre odloženie osobných vecí.
Pitný pavilón

Pitný pavilón

Róberta, Bc. (1) Marônková
Technická univerzita vo Zvolene
Čo je zmyslom života? Základná otázka nesúca v sebe nekonečne veľa odpovedí. Avšak, jedno máme my ľudia spoločné, a to neutíchajúcu túžbu po vnútornej harmónii, bájnej gréckej kalokagatii, kedy je myseľ a telo v rovnováhe. Omamný pocit, kedy človek našiel a pochopil sám seba a svojim životom harmonicky plynie a už iba rozširuje prameň svojho poznania.Rovnako ako mnohý, aj ja hľadám svoju harmóniu a z toho dôvodu som sa rozhodla nasmerovať moju pozornosť na zchátralý pitný pavilón v kúpeľnom meste Piešťany. Budova, ktorá v minulosti vnášala pokoj a mier do ubolených tiel kúpeľných hostí, dnes sama s tichou pokorou prosí o pomoc. A teda v zmysle zachovania akejsi rovnováhy a výmeny energie som tomuto miestu vdýchla ideu nového ducha rešpektujúceho osud ducha starého.
Filozofia je postavená na súznení človeka a priestoru, na splynutí dvoch diametrálne odlišných elementov vody (ako symbolu plynutia a živelnosti) a budovy (ako objekt symbolizujúci statickosť a majestátnosť).
Celý proces, od myšlienky až po finálny obraz idey pretavený do vizualizácii navrhovaného interiéru možno zachytiť v troch slovách – VODA_MEDITÁCIA_ZMYSEL
Tieto tri heslá v sebe nesú poznanie, že prameň je ako človek, ktorý hľadá zmysel života... kým prenikne na povrch, musí prekonať plno prekážok, rovnako ako človek, kým nájde svoje pravé ja...
Celkový charakter interiéru možno definovať ako: čistý priestor znázorňujúci plynutie v tichu meditácie...keď človek prichádza k poznaniu a našiel svoje ja a už len ako voda plynie... Tento popis vnímať vo využití materiálov, osvetlenia, nábytku a dekorácii, ktoré iba podčiarkujú celú filozofiu interiéru a tak dokonale napĺňajú posolstvo projektu rekonštrukcie bývalého pitného pavilónu v meste Piešťany.
Najväčšou výzvou pri tomto projekte bolo znázorniť plynutie času a prepojiť ho s prameňom, ktorý vyviera priamo v budove a je súčasťou a nosných elementom celého návrhu. Po zvažovaní rôznych možností sa nakoniec pristúpilo k variante, kde prameň vyteká z dobových vodovodných kohútikov, ktoré sú typické pre kúpeľné mestá (zachovanie pôvodného ducha miesta). Kohútiky sú inštalované v dvoch radoch pod sebou a voda vyteká vždy z iných kohútikov, podľa nastavenia. Stena, je dotvorená pomocou historického mozaikového obkladu. Oproti stene s vodovodnými kohútikmi je stena, ktorá stvárňuje akýsi historický odkaz nielen na históriu mesta Piešťany, ale aj na históriu samotného kúpeľníctva, ktoré je od pradávna prepletené s týmto mestom. Spojenie elementu vody a historického odkazu je docielené pomocou podlahy. Konkrétnejšie, prostredníctvom zoštylizovaných vĺn, ktoré spájajú akoby brehy. Breh živlu vody a breh času a histórie. Celú atmosféru priestoru dotvára osvetlenie, ktoré znásobuje pocit duchovna. Z materiálového hľadiska boli preferované masívne drevo, ktoré je symbolom prírody, tepla, pocitu pokoja a neutíchajúceho prúdenia času a medi, ktorá zastupuje zložku pôvodného historického odkazu a to spomienku na preferovaný materiál v časoch staršieho kúpeľníctva.
Kombináciou všetkých týchto prvkov vznikol priestor ideálny pre rozjímanie a hľadanie vnútorného pokoja.
Prechodné bývanie - Akadémia Rovas

Prechodné bývanie - Akadémia Rovas

Mária (1) Oravcová
Technická univerzita vo Zvolene
Rovas akadémia umení sídli na Kmeťovej ulici v Košiciach, v starom meštianskom dome, ktorý patril významnému Košickému výtvarníkovi Vojtechovi Lofflerovi. Ten dom daroval mestu pod podmienkou, že v ňom bude stále prebiehať výtvarno-umelecká činnosť. Momentálne si tento dom prenajíma združenie umelcov Rovas a priestory využíva na rôzne kurzy, tábory a workshopy pre profesionálnych ale aj amatrérskych výtvarníkov a hlavne študentou. Tie sú zamerané na klasické výtvarné techniky aj na PC tvorbu. Mojou cieľovou skupinou pri riešený toho projektu boli hlavne účastníci týchto workshopov a kurzov. Na prízemí domu sa náchádzajú verejné priestory ako atelierier, kníhkupectvo, galéria a kaviareň. Na poschodí sa nachádza atelier/pc miestnosť a 4 izby s vlastnou kúpeľňou a spoločnou kuchyňou a jeden plne vybavený samostatný apartmán.

Mojím cieľom pri riešení bolo vniesť do interiéru umeleckého ducha ateliérov, ale zároveň vytvoriť príjemné, čisté a harmonické prostredie na oddych. Taktiež som brala do úvahy aj celkovú architektúru objektu a zachovala som pôvodné okná, dvere, podlahy. Do priestoru som umiestnila prvky, ktoré sú typické a najčastejšie sa využívajú v ateliéroch, ako rôzne stojany, stoly, dosky, rámy obrazov. Volila som jednoduché neutrálne farby, aby čo najviac vynikli umelecké diela, ktoré sú hlavnými doplnkami v interiéri. Tie som doplnila výraznou žltou farbou, ktorá do priestoru vnáša sviežosť a energiu.
Malometrážny byt - Šafránová záhrada

Malometrážny byt - Šafránová záhrada

Mária (2) Oravcová
Technická univerzita vo Zvolene
Malometrážny byt s rozlohou 40,31 m2 sa nachádza v bytovom komplexe Šafránová záhrada v centre mesta Košice. Je navrhnutý pre mladého muža, ktorý sa práve osamostatnil.
Byt je zariadený v neutrálnych farbách v kontraste s výraznými farbami, aby pôsobil sviežo, mladistvo a moderne, no zároveň, aby ponúkal dostatok úložného priestoru a funkčnosťou vyhovoval mladému mužovi.
N-gon company

N-gon company

Dávid (1) Jurík
Technická univerzita vo Zvolene
Návrh administratívneho priestoru pre firmu N-Gon company, ktorá sa zaoberá tvorbou filmov, reklamných spotov, trailerov, VFX efektov a vlastne všetkým potrebným pri tvorbe pohybovej grafiky. Firma sa nachádza v novej prízemnej administratívnej budove a rozkladá sa na ploche 340 m2. Na tejto ploche sa nachádza vstupná hala, spoločenská miestnosť, render farma, kancelárie rozdelené podľa postupu práce, kancelária šéfa, sekretárky, účtovníka a toalety. Prečo práve N-Gon ? - je názov označujúci mnohouholníky a ja som si spomedzi tejto širokej škály tvarov vybral ako symbol firmy 6-uholník. Použil som ho pri návrhu loga, stropu v hale a kanceláriách, pódia v spoločenskej miestnosti, vzor na kobercoch, obklad steny za kuchynskou linkou, ale aj pri dizajne skeletu zakrývajúceho nvidia grid výpočtové jednotky. Vstupná hala je kvázi srdcom celej firmy odkiaľ sa dostanete všade kam potrebujete. Nachádza sa tu kuchynka s posedením určená na spoločnú konzumáciu jedla, spolu so svetlíkom privádzajúceho cez skleník viacej svetla do priestoru haly. Render farma je zariadená v modernom hi-tech štýle v surovej miestnosti z lešteného betónu. Celý systém je centralizovaný podľa 6-uhoníku, okolo ktorého sa nachádza 5 výpočtových jednotiek chladených vodou, čo je omnoho efektívnejšie ako chladenie vzduchom. Ventilátor v strede stropu slúži na udržiavanie potrebnej teploty a vlhkosti v miestnosti. Celá táto miestnosť je oddelené od vstupnej haly sklenenou stenou s grafikou firmy. Spoločenská miestnosť je určená na relax, stretnutia, porady, prezentácie alebo sledovanie vytvorených diel. V tejto miestnosti sa nachádza vertikálna záhrada, abstraktne zobrazené kmene stromov na drevenom pozadí a drevené pódium poskladané zo 6-uholníkových blokov, doplnené sedacími vakmi. V celej firme je použitý nábytok od talianskej firmy DVO, kreslá RAR od firmy Vitra, kancelárske stoličky od firmy LDseating alebo aj vešiaky Tee od Tonu.
Studio Home - bývanie s podnikaním

Studio Home - bývanie s podnikaním

Vanda (1) Smreková
Technická univerzita vo Zvolene
Priemyselná architektúra 19. storočia, ktorá nevyhovuje požiadavkám výroby a chátra, sa stala zaujímavou príležitosťou vytvoriť moderné bývanie. Od roku 1800 slúžili tieto priestory ako továreň, ktorá sa neskôr premenila na sladovňu a malý pivovar, čo prinieslo aj zvýšenie počtu obyvateľov. Pivovar však prestal fungovať už koncom 19. storočia. Jeho prestavba a dostavba ponúka 73 bytov s industriálnymi prvkami. Jedná sa o pokojné bývanie s dobrou občianskou vybavenosťou, dostatkom zelene v okolí. Renovácia bývalého pivovaru s dominantou dvoch pivovarských veží s charakteristickým tehlovým komínom, kombinuje pôvodné industriálne objekty s novými modernými stavbami.

Fotoateliér Studio Home- sa nachádza priamo “v obývačke” bytu. Štúdio je zamerané hlavne na produktovú a umeleckú fotografiu, preto je možné vykonávať túto činnosť z pohodlia domova. V ateliéri sa nachádza plnohodnotné fotografické vybavenie vrátane kovovej konštrukcie upevnenej do stropu, na ktorú je možné pohodlne umiestniť osvetlenie a iné pomôcky. Celý tento priestor je presvetlený väčším oknom a dvomi šikmými oknami. Zároveň je možné denné svetlo regulovať pomocou závesu. V štúdiu sa nachádza dostatok úložných priestorov. V rohu miestnosti je umiestnený počítač, slúžiaci najmä na rýchle premietnutie nafoteného materiálu. Pracovný kút na post produkciu sa nachádza na hornom poschodí. Biela kuchynská linka, s využitím čistých línií slúži ako podklad pre výrazné doplnky. Pracovná doska je vyhotovená z umelého kameňa. Najviac pozornosti púta štýlová, ručne vyrábaná keramická dlažba značky Tierra y Fuego. Každý kus dlaždice nesie jedinečný dotyk remeselníka. Dlažba je skombinovaná z viacerých vzorov - od jednofarebných po ornamentálne. V žltom odtieni je ladená aj chladnička značky Smeg i detaily kvalitných kuchynských spotrebičov značky Miele. Ďalším zaujímavým prvkom kuchyne je tabuľový náter steny. V jedálni, ako aj v kuchynskej časti sú použité svietidlá značky Foscarini, z kolekcie Diesel. Umiestnenie je regulované rôznym nastavením dĺžky svietidiel, čím sa v priestore vytvára akási hra. Mohutný stôl Jada Table od Gramercy Home sa dopĺňa s jemnými stoličkami značky The Farmhouse Lounge Chair od značky Bend. Taburetové sedenie je možné zasunúť pod stôl a tým šetriť priestor. Výrazným a nosným prvkom jedálenského kúta je montovaná priečka, uchytená oceľovými tyčami do stropu. Jedná sa o jedinú priečku, ktorá delí inak otvorený priestor. Snahou bolo, aby priestor neubíjala a opticky príliš nedelila, preto je odsadená od stropu a steny. Na tejto priečke je aplikovaná tapeta “My museum” od dizajnéra Paola Badesca.
V obývacej časti izby sa nachádza talianska sedačka značky Bodema - typ Mr. Floyd, konferenčné pletené stolíky značka B&B Italia a bielou TV komodou značky Bo Concept- Fermo.
Farebný základ obývacej časti je ladený v neutrálnych tónoch, doplnený výrazným kobercom s perzským vzorom. Pod kovoým priemyselným schodiskom je vytvorený oddychový kútik osviežený žltým kreslom Hug Armchair od Gramercy Home. Zaujímavým prvkom je industriálne pôsobiace nástenné svietidlo Tube Sconce, tiež od Gramercy Home. Priestor ateliéru nachádzajúci sa za sedačkou je pomyselne delený betónovou montovanou zárubňou. Použitím tohto prvku je opäť uplatnená snaha o vzdušnosť a otvorenosť priestoru. Priestor spálne nachádzajúci sa na hornom poschodí je ladený taktiež v neutrálnych tónoch. Ozvláštnený je farebnou i materiálovou kombináciou talianskej tapety od Wall&Deco za čelom postele a prvkami v medených tónoch. Svietidlá od Steven Baken slúžia ako nočné lampy, prípadne ako doplnkové osvetlenie. V rovnako medenom tóne sú aj použité príručné stolíky. Manželská postel Legami by Zanotta je v príjemných farebných tónoch.
Haló Factory

Haló Factory

Vanda (2) Smreková
Technická univerzita vo Zvolene
Štýlový foto & video ateliér v montovanej hale od firmy Frisomat.
Vo svojej práci som riešila projekt „Haló Factory“ od návrhu loga, firemnej identity po celkový vizuál interiéru.
Zameranie: Kreatívne foto & video kampane, možnosť prenájmu, spolupráca s externými firmami. Drive in štúdio, modelingové a produktové fotografovanie. Ateliér poskytuje komplexné služby v oblasti pôsobenia.
V spodnej časti haly, hneď pri vstupe, sa nachádza oddychový priestor, ktorý slúži taktiež pre komunikáciu s klientom. Priestor je pestrý, živý, príjemný a má nabádať ku kreatívnemu mysleniu. Kuchynka s jedálenskou časťou je riešená pre stolovanie dvadsiatich osôb. Celá kuchynská časť je ladená v duchu idustriálneho štýlu, čo možno vidieť najmä na plechovej kuchynskej linke, doplnkoch, barovom sedení. Zaujímavým prvkom kuchyne je ornamentálna, čiernobiela dlažba. Dlažobné štvorce sú v kuchynke umiestnené kvôli lepšiemu udržiavaniu čistej podlahy no svojim nerovnomerným rozmiestnením vytvárajú akési chodníčky k dôležitým častiam miestnosti.
V hale sa nachádza medzipodlažie, ktoré slúži na administratívne a firemné účely. Z tohto podlažia je možnosť výhľadu do centra diania v objekte- priamo do fotoateliérov. Pôdorys podlažia je riešený atypicky - šikmým usporiadaním celej dispozície. „Srdcom“ medzipodlažia je zasadacia miestnosť. Zaujímavosťou celého podlažia je otvorenosť stropov všetkých kancelárií a priestorov kvôli sedlovej streche a konštrukcii. Toto bezstropé riešenie miestností vyjadruje myšlienku firemnej otvorenosti. Výnimkou je práve zasadačka, ktorá svojím uzavretým stropom slúži ako inkubátor nápadov. Farebnosť je ladená do čierno biela, s prevahou bielej, s čiernymi doplnkami. Biela farebnosť je volená kvôli zachovaniu čistoty celého priestoru, taktiež čistej mysle. Táto miestnosť vytvára priestor pre nápady. Na sviežich žltých presklených stenách dominuje nápis, ktorý zasadačku pomenúva ako „space to create“. Prvkom pre podporu firemnej identity v zasadacej miestnoti je výrez loga spoločnosti - písmena ó. Otvor, ktorý z tohto písmena na stene vzniká slúži ako premietacia plocha pre projektor. Všetko sa teda odohráva na pozadí loga spoločnosti.
Hlavnou časťou spodného podlažia sú priestory fotoateliérov, s drive-in vjazdom, oddychovými (pozorovacími) zónami na sedenie, veľká nekonečná foto plocha, dve mešie nekonečné foto plochy či podsvietený podstavec.
V tejto časti sa tiež nachádza maskérňa, šatňa a samostatné wc a sprchy.
Delenie priestoru v celom objekte je často riešené sklenenými priečkami s využitím potlače, pre podporu myšlienky firemnej identity. V celkom objekte som využívala pestrofarebné modulové gauče od Roche Bobois, ktoré priestor oživia a zútulnia.
Typickým znakom celého riešenia haly sú neutrálne farby ako biela na stenách a šedá na betónovej podlahe. Táto utlmená farebnosť podkladu necháva vyniknúť zaujímavé prvky so sviežou farebnosťou, ktoré v objekte nachádzajú.

4. Dizajn interiéru - záverečné práce 1. 2. stupňa

Vplyv historického architektonického priestoru na riešenie interiéru

Vplyv historického architektonického priestoru na riešenie interiéru

Jana (rod. Poliaková) Kružliaková
Technická univerzita vo Zvolene
Práca sa zaoberá riešením historického architektonického priestoru s jeho zmenou na súčasný funkčný interiér. V jednotlivých kapitolách popisujeme históriu Banskej Bystrice, konkrétne Dolnej ulice, na ktorej sa nachádza riešený objekt. Ďalej v práci stručne zachytávame techniku modrotlače, ktorá sa stala ťažiskom celkového návrhu interiéru. Cieľom práce je návrh interiéru prechodného ubytovania (penziónu) v pôvodných priestoroch historického polyfunkčného domu nachádzajúceho sa na Dolnej ulici č.6. K prepojeniu histórie s moderným interiérom nám dopomohlo niekoľko prvkov. V prvom rade išlo o geometrickú štylizáciu vzorov modrotlače a taktiež využitie typickej modro-bielej farebnosti, čím sme dosiahli skĺbenie tradičného ľudového umenia s moderným dizajnom. Taktiež sme využili masívne železné a medené dekoračné prvky, ktoré podčiarkli banský pôvod daného mesta.
SKATE BOX

SKATE BOX

Nikola, Bc. (2) Ambrošová
Technická univerzita vo Zvolene
SKATE BOX - SPÁJANIE FUNKCIÍ BÝVANIA A INÝCH AKTIVÍT
Trendy v architektúre a v interiérovom dizajne sa neustále menia. Ľudia hľadajú možnosti ako vyniknúť, odlíšiť sa od ostatných, vytvoriť priestor, ktorý bude už na pohľad originálny a zaujímavý. Každý človek má osobitý vkus a páči sa mu niečo iné. Zdôrazňuje a ovplyvňuje to aj prostredie a v akom sa pohybuje, životný štýl, záujmy a pod. Lodné kontajnery, ktorým sa táto práca venuje, poskytujú v súčasnosti okrem prepravy tovaru aj iné možnosti. Architekti a dizajnéri ich dokážu recyklovať a povýšiť ich na vyššiu spoločenskú úroveň. Dá sa z nich vytvoriť ideálny spôsob bývania pre ľudí, ktorý sú otvorený experimentom a neboja sa nových možností a riešení. Ako už prezrádza názov témy, funkcia bývania sa v tejto práci spája s ďalšou aktivitou, ktorou je skateboarding. Výsledkom tohto nezvyčajného spojenia vznikol objekt „Skate Box“. Priestor, kde sa prelínajú hranice interiéru a exteriéru poskytuje útočište pre šport, kultúru, zábavu a spoločenské vyžitie. Názov objektu je odvodený od slov „Skateboarding“ (športová aktivita) a Bachbox (typ modulárnej stavby s využitím napr. lodných kontajnerov). Odzrkadľuje tak hlavné využitie objektu a mobilný charakter stavby z lodných kontajnerov.

Cieľom mojej bakalárskej práce bolo nájsť spôsob ako spojiť dve navzájom nesúvisiace problematiky kontajnerového bývania a športovej aktivity skateboarding. Ďalším cieľom bolo vytvorenie prínosu pre kultúru a šport na Slovensku vďaka novým nápadom a myšlienkam, ktoré by podporili kvalitu životného štýlu mladej generácie ľudí. Objekt „Skate Box“ by tak poskytoval priestor pre skaterov od úplných začiatočníkov až po pokročilých. Vďaka jednotlivým priestorovým zónam a funkcii ubytovania by tiež umožňoval organizovanie a konanie súťaží, táborov a rôznych podujatí súvisiacich s daným športom. V neposlednom rade, som sa snažila navrhnúť objekt, ktorý by bol svojim vzhľadom originálny, atraktívny a zmenil by negatívne názory a predsudky voči bývaniu v kontajnery a taktiež pohľad na životný štýl skaterov, často označovaný ako vandalizmus. Dôvod, prečo sa rozhodnúť pre modulárny či kontajnerový dom nie len o úspore finančných prostriedkov, ale taktiež o úspore času. Ich charakteristickou vlastnosťou je možnosť rozobratia a presunu na iné miesto. Vďaka ich tvaru a konštrukcii sa dajú použiť nielen na vytvorenie celej stavby, ale tiež je možné ich vsadiť alebo pripojiť do inej napr. tradičnej stavby. Špecifický charakter a tvar kontajnerov z nich vytvára zaujímavý moderný prvok nielen v architektúre, ale aj v interiéry. Za najväčšiu výhodu môžeme považovať to, že majú rovnaké rozmery a je možné spájať ich ako lego.

Skatepark sa považuje za priestor pre mladých ľudí, preto by mal byť navrhnutý tak, aby uspokojil a spĺňal všetky očakávania jazdiacich užívateľov. Dôležité je jednotlivé rozmiestnenie komponentov. Musí byť zabezpečený hladký prechod medzi všetkými časťami a taktiež aj vytvorená bezpečná zóna pre zastavenie a pod. Dispozícia jednotlivých miestností je podmienená funkcii objektu. Objekt „Skate Box“ je tvorený z dvoch hlavných častí. Prvú časť tvoria priestory vyskladané z lodných kontajnerov a druhú časť tvorí skatepark. Obe časti sú opticky oddelené, ale sú navzájom prepojené a vytvárajú tak jeden celok.
Vzťahy architektúry a interiérového riešenia - interiér funkcionalistického apartmánu s odkazom na Grand hotel Rónai

Vzťahy architektúry a interiérového riešenia - interiér funkcionalistického apartmánu s odkazom na Grand hotel Rónai

Róberta, Bc. (2) Marônková
Technická univerzita vo Zvolene
Cieľom práce bolo vytvoriť apartmán, ktorý dýcha kusom histórie no zároveň je doladený aj prvkami súčasnosti. Priestor, ktorý poukáže na potrebu chránenia národných kultúrnych pamiatok v meste Piešťany a v jemných náznakoch vyrozpráva príbeh. Priestor, ktorý v sebe bude niesť historický odkaz Grand hotela Rónai (Royal, Slovan) jemne naznačený, no stále tak trochu zahalený rúškom tajomstva. Ktorý dá návštevníkovi iba malú ochutnávku a podnieti v ňom túžbu po poznaní a bádaní za tajomstvami minulosti nielen tohto hotela, ale aj mesta Piešťany.

Áno, je úžasné a fascinujúce myslieť na budúcnosť a nadchýnať sa ňou ... . Je neskutočné až zázračné, možno miestami až nepochopiteľné čo všetko sa zmenilo a kam sa vyvíja celé ľudstvo... je až neopísateľne jednoduché nechať sa očariť technologickými novinkami a dovoliť im vtiahnuť ľudí do sveta nepoznaného a fascinujúceho... O pár rokov a možno aj skôr, už aj malé dieťa bude s hravosťou ovládať všetky technológie a vek osamostatnenia sa a posunutia hranice technologickej vyspelosti sa zníži... Ale čo bude s minulosťou?... čo bude s prostredím, ktoré ľudí formovalo?... s prostredím, ktoré dalo základy hodnotám a ukazovalo smer ľuďom už od nepamäti?... S prostredím, ktoré naši predkovia pokladali za posvätné a s cťou, ale aj rešpektom ho uctievali a oslavovali?... S prostredím, ktoré im ukazovalo smer a poskytlo priestor pre stavanie príbytkov, neskôr objektov, kde sa mohli zhromažďovať. Monumentálnych, ale aj skromných stavieb, ktoré tvorili súčasť ľudských životov a sú nemými svedkami, ktorí nesú s tichou úctou tajomstvá mnohých ľudí... Kde je potom úcta ľudí?... je naozaj nutné nechať prostredie a s ním budovy padnúť bez povšimnutia?... nezaslúžilo by si predsa len aspoň spomienku, alebo iba ako by mnohí povedali „bezvýznamné“ všimnutie?... veď je to prostredie, vďaka ktorému môžete učiť svoje deti o Vašich životoch... Prostredie, ktoré Vám ľudia pripomína nespočetné množstvo zážitkov, ktoré boli predtým pre Vás ľudí také dôležité... a teraz bez povšimnutia, zaslepení novodobosťu a naplnení chladnosťou, bohužiaľ s „hrdosťou“ šliapete po hodnotách, ktoré predtým formovali Vaše životy... .
Toto rozhorčenie a zamyslenie sa nad svojim okolím ma priviedlo k myšlienke o práci zachytávajúcej a pracujúcej s trpkými úpadkami mnohých historických objektov, ktoré zanikli a zanechali za sebou množstvo nevypovedaného. Piešťany mali nasmerované na bohatú architektonickú budúcnosť avšak prístupom k mnohým historickým pamiatkam sa táto šanca viacej a viacej zmenšuje. Práca berie inšpiráciu v príbehu o vzostup, ale aj páde presláveného Grand hotela Rónai (neskôr premenovaný na Royal a neskôr na hotel Slovan), ktorého architektonické a interiérové prvky budú následne zoštylizovane prenesené do novo vytváraného apartmánu.

Priestor pre realizáciu projektu bol od počiatku jasný. Mesto Piešťany ukrýva vo svojich zákutiach neskutočné skvosty, ktoré žalostne volajú o pomoc. Ich duch miesta je neopísateľný a chuť vrátiť sa a opäť zažiť tú atmosféru je neutíchajúca. Priestory pre vznik apartmánu boli taktiež od začiatku známe. Ide o budovu bývalého hotela International, ktorý upadá a s veľkou ľútosťou treba dodať, že upadá aj spomienka na jej autora svetovo známeho architekta Artúra (Arthura) Szalatnai-Slatinského, na ktorého si už máloktorý Piešťanec spomenie. Najvrchnejšie podlažie sa stalo dejiskom spomienok a ich kombináciou vznikol apartmán, ktorý bude k dispozícii na prenájom pre verejnosť.



 
Ekologické bydlení - bydlení na stromech

Ekologické bydlení - bydlení na stromech

Aneta Pilušová
Technická univerzita vo Zvolene
Cílem projektu je vytvořit ekologické bydlení na stromech nebo v korunách stromu. Vzhledem na prostorové možnosti těchto objektů bylo rozhodnuto vytvořit dohromady tři projekty, které budou zrcadlem různých pohledů na pojem ekologie dneška. Každý z navržených domů by v sobě měl odrážet odlišný princip vnímání ekologie, doplněný o analýzy a bilance jednotlivých, předem stanovených parametrů. K bilancování projektů jsou použity jak známé metody spiderweby, tak vlastní bilanční tabulky. Všechny analýzy mají za cíl reálně zhodnotit dopad na životní prostředí, ale také dopad na samotného uživatele objektů v rámci zdravého mikroprostředí interiéru.
Zaježka

Zaježka

Ondrej Bódiš
Technická univerzita vo Zvolene
Zastaviť sa, spomaliť a nadýchnuť, tak znie základné motto. Experimentálna hlinená usadlosť v lokalite Záježová, ponúka možnosť krátkodobého bývania a pri neskoršom reálnom záujme aj výstavbu vlastného domu, vlastnoručne pomocou odborného dozoru. Táto myšlienka je prenesením tradícií našich predkov. Domy sú tvorené tradične pomocou techniky nabíjania hliny do bednenia a majú súčasnú podobu. Návrh interiéru dvoch vzorových typov domov je riešené minimalisticky, nevytvárajúc nadbytočnosť len naplnenie reálnych potrieb, a to v aktuálnej a vizuálne zaujímavej podobe. Projekt vytvára ekologicky uzavretú jednotku, ktorá neprodukuje odpad, využíva lokálne zdroje a prvky. Ľudovosť, tradícia a folklór sú tak eliminované do jednouchej marginálnej podoby vytvárajúcej slovenskú esenciu.
Autonómny interiér

Autonómny interiér

Lenka Pitoňáková
Technická univerzita vo Zvolene
Práca sa zaoberá návrhom autonómnej bunky nezávislej od prostredia, do ktorého bude zasadená. Koncepcia priestoru je zameraná na podporu rozvoja mladých začínajúcich umelcov, či spoločností. Bunka je zasadená do priemyselnej budovy, ktorá má svoju historickú minulosť. Hlavným dôvodom výberu industriálného objektu bola záchrana pred úplným schátraním. Zmenou pôvodnej funkcie tejto budovy na novú je vytvorený priestor s pridanou hodnotou. Práca ďalej rozvíja koncept riešenia jednotlivých častí objektu pre rozvoj kreatívneho priemyslu a ekonomiky. Budova, tak nájde nové využitie ako multifunkčný priestor, a to v podobe inkubátora. Aby objekt fungoval harmonicky boli vytvorené rôzne typy zón a ich prepojenie; rekonštrukčné a stavebné úpravy.
50 m2

50 m2

Jan Van hove
Howest, Kortrijk, Belgium
Skilpod is a fairly young company, placed in Geel, Limburg, that specializes in the development and production of modular living spaces. Until now, the exterior of these living spaces have been the company’s main focus, but recentely they’ve found themselves ready to take a step forward and design and delevop a fitting interior as well.
A few month’s ago, they bumped into a challenge, set up by the province of Vlaams-Brabant, to design and produce a complete living space that would be deployed as social housing. Perfect opportunity to start building a prototype that is completely ‘Skilpod-approved’, in and out.

During my internship, and with this dissertation, I’m looking for a housing interior to comply with the modular, ecological, transportable and design expectations of Skilpod.
Is it possible to design a complete interior for a 50 m2 home that fits present-day living needs? Taking account of durability, efficient transportation and efficient assemblation?
In addition I’ll be looking for the possibilities and benefits of using Skilpods as social accomodation. For this matter, I’ve researched The Venning, a social housing project in Kortrijk that came with it’s own ups-and-downs.

After months of designing and building, I end my internship concluding that it’s very much possible to provide a 50 m2 Skilpod with a livable interior, meeting all legal regulations and Skilpod’s own demands. With modular furniture, we can actually create space, making a small home seem roomy and luxurious.
I also conclude dat Skilpods are a perfect alternative for social housing. Add to that, they can offer a bundle of solutions to current problems concerning social accommodation.

Zúčastnení

1. Dizajn nábytku - klauzúrne práce/semestrálne

Fraboid
Adamovová Žofia
STU v Bratislave, Fakulta architektúry

The cube
Agricolová Eva, Černochová Lucie
Mendelova univerzita v Brně

Fox in the box, Download Design
Bálint András
Moholy-Nagy University Of Art And Design, Budapest, Hungary

Nízke sedenie
Bandžáková Viktória (2)
Technická univerzita vo Zvolene

Walking cane
Changsura Janwit
Howest, Kortrijk, Belgium

Bookscope
Cvitkovič Jakub
Technická univerzita vo Zvolene

Walking cane
De Clercq Fien
Howest, Kortrijk, Belgium

Cane
Devos Sarah
Howest, Kortrijk, Belgium

Walking cane
Diels Maarten
Howest, Kortrijk, Belgium

Small smart wooden (home office)
Dulíková Anna
STU v Bratislave, Fakulta architektúry

Kitchen block
Ganobčíková Katarína
Technická univerzita vo Zvolene

Pütür 2.0
Gardos Fanni
Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapest, Hungary

Tri-table
Hnaníček Tomáš (1)
Mendelova univerzita v Brně

Postel - Vanilla & Canella
Jourová Soňa, Salas Regina
Mendelova univerzita v Brně

Kuchyňa
Juríková Diana
Technická univerzita vo Zvolene

HOP - ŠUP
Kazíková Petra (1)
Technická univerzita vo Zvolene

Čipkovanô
Kazíková Petra (2)
Technická univerzita vo Zvolene

MOmo
Kazíková Petra (3)
Technická univerzita vo Zvolene

Uula
Kraus Jakub, Rozehnal Josef
Mendelova univerzita v Brně

VITIA
Laššák Patrik
Technická univerzita vo Zvolene

Žakárské tkaniny pro židle a křesla
Mádlová Jana
Technická univerzita v Liberci

Line stolička
Marko Ernest
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

Stool
Nemeth Paula
Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapest, Hungary

Světlo - Framandi
Novák Filip
Mendelova univerzita v Brně

Diamond
Ovšonkova Veronika, Salas Regina
Mendelova univerzita v Brně

WooMond
Piliarová Zuzana
Technická univerzita vo Zvolene

Geometric
Pospíšilová Lenka, Bc., Šupálek Martin, Ing. (1)
Mendelova univerzita v Brně

LightUp
Pospíšilová Lenka, Bc., Fajkusová Klára, Bc. (2)
Mendelova univerzita v Brně

Talia
Šeda (rod. Surzhok) Elizaveta, Pařenica Robert (1)
Mendelova Univerzita v Brně

Geometric
Šeda (rod. Surzhok) Elizaveta, Vajdečková Natália (2)
Mendelova Univerzita v Brně

Solitér
Štefkovič Ján, Mgr. art. (1)
Technická univerzita vo Zvolene

Ori Poly
Tóth František
Technická univerzita vo Zvolene

UNISONO
Vašut Jan, Jourová Soňa
Mendelova univerzita v Brně

Lace
Vrabcová Ľuboslava
Technická univerzita vo Zvolene

Unite dining
Záskalanová Andrea
Technická univerzita vo Zvolene

2. Dizajn nábytku - záverečné práce 1. 2. stupňa

WorkBee
Cossey Eckhart
Howest, Kortrijk, Belgium

Limuptos
Elise Tack
Howest, Kortrijk, Belgium

Retro furniture
Ganobčíková Katarína
Technická univerzita vo Zvolene

Obla
Škrinárová Zuzana
Technická univerzita vo Zvolene

3. Dizajn interiéru - klauzúrne práce/semestrálne

Malometrážny byt - Študentské bývanie
Bačišinová Dominika (1)
Technická univerzita vo Zvolene

Prechodné bývanie - Cottage by lake
Bačišinová Dominika (2)
Technická univerzita vo Zvolene

Návrh interiéru kavárny
Hnaníček Tomáš (2)
Mendelova univerzita v Brně

Veľkometrážny byt
Kerekrétiová Lenka
Technická univerzita vo Zvolene

4. Dizajn interiéru - záverečné práce 1. 2. stupňa

Vzťahy architektúry a interiérového riešenia - Oblá škôlka
Feješová Gréta, Bc.
Technická univerzita vo Zvolene

Space Station
Jurík Dávid (2)
Technická univerzita vo Zvolene